Historia

Historia PTTK w Skawinie.

Czy wiecie, jak głęboko trzeba się cofnąć w czasie, by dotrzeć do korzeni turystycznych pasji w Skawinie? Więcej niż osiemdziesiąt lat!

Wprawdzie w 2013 roku Skawińskie Koło PTTK obchodziło 60 lat swej działalności, ale miało ono poprzedników, można rzec przodków.
Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia wśród pracowników fabryki Franka znalazła się grupa entuzjastów białego szaleństwa, którzy założyli Zakładowe Koło Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarskiego.


Byli wśród nich ludzie których nazwiska po wojnie odnajdziemy wśród założycieli i członków PTTK: L. Lipowczan , J. Zettler , M. Machowski, J. Szczepański i inni.

Koło liczyło 14 członków i zostało oficjalnie zatwierdzone przez Krakowski Zarząd TTN w dniu 11 styczeń 1930 r.
– rozwinęło szeroką i różnorodną działalność nie tylko sportową: poza sezonem organizowano odczyty i wyświetlano filmy o tematyce narciarskiej, współpracowano z Tow. Gimn. „Sokół”. Miasto też skorzystało na działalności TTN. Zarząd wystarał się w Ministerstwie Komunikacji , by skawińską kasę kolejową upoważniono do sprzedaży ulgowych biletów dla turystów i by pociągi pospieszne do Zakopanego zatrzymywały się na naszej stacji PKP. Nic też dziwnego , że tak prężne koło szybko się rozwinęło i jesienią 1936 r. liczyło już 58 członków. Ten pierwszy okres zakończył się wraz z wybuchem II wojny światowej.
Pierwsze lata powojenne zdecydowanie nie sprzyjały rozwojowi turystyki.
Pięć lat po wojnie dwie organizacje o rodowodzie jeszcze międzywojennym, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze połączyły się tworząc Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Był to rok 1950. Dawni członkowie TTN nadal pracowali w swym zakładzie pracy, który jednak został upaństwowiony i nosił wówczas nazwę -  Zakłady Kawy Zbożowej.

To tam właśnie w roku 1953 utworzono terenowe Koło PTTK , należące do Oddziału Grodzkiego w Krakowie. Miało ono cztery sekcje: nizinną, górską, wodną i narciarską.


W 1955 r. na bazie przyzakładowych kół skawińskich tj. Koła przy Hucie Aluminium, Koła przy Szamotowni w Skawinie i Koła przy Instytucie Metali Lekkich w Skawinie utworzono w Skawinie Oddział PTTK, który przez następne lata szybko się rozwijał i w swym najlepszym okresie miał ok. 1100 członków skupionych w 16 kołach. Niestety zmiany ustrojowe w Polsce źle wpłynęły na kondycje w Oddziale PTTK w Skawinie. Ilość członków z roku na rok była coraz mniejsza. W konsekwencji koła wchodzące w skład oddziału rozwiązały się. W związku z powyższym w listopadzie 2003 r. członkowie zarządu złożyli wniosek o rozwiązanie Oddziału PTTK w Skawinie.

W jego miejsce powołane zostało Koło Miejskie w Skawinie nr 27 przy Oddziale Krakowskim.

Nie przyniosło to jednak spodziewanego rezultatu. Liczba Członków Koła stale się zmniejszała osiągając w 2008 r. tylko 14 członków z opłaconymi składkami.


10 grudnia 2008 r. po długiej dyskusji co do dalszej działalności Koła Miejskiego PTTK w Skawinie nr 27 dokonano wyboru nowego zarządu.

Prezesem został –  Sławomir Sroka, wiceprezesem – Wacław Skokoń, sekretarzem – Halina Wyrwa-Szota, natomiast członkami zarządu – Narcyz Maślanka i Antoni Zapała.
Zarząd pod nowym przewodnictwem postawił na daleko idącą współpracę z władzami miasta i różnymi organizacjami społecznymi. Już 7 stycznia 2009 r. w siedzibie TPS odbyło się pierwsze spotkanie opłatkowe koła PTTK w Skawinie, w którym udział wzięli członkowie koła oraz zaproszeni goście z innych stowarzyszeń i instytucji: Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Nowy zarząd rozpoczął też kampanię reklamową swojej działalności w lokalnych mediach oraz na nowo założonej stronie internetowej. Dzięki staraniom prezesa w kwietniu 2009 r. Koło PTTK w Skawinie dostało swoją nową siedzibę przy ul. Bukowskiej 1 pok.5, którą własnym staraniem wyposażono w niezbędne meble i sprzęt biurowy, a część wyposażenia wypożyczono na czas nieokreślony. Do tej pory siedziba koła mieściła się przy ul. Mickiewicza 26, w lokalu użyczonym przez Bibliotekę Miejską w Skawinie i współużytkowanym przez członków AK.


Na efekty działalności Koła PPTK w Skawinie nie trzeba było długo czekać. W 2009 r. odbyły się 34 wycieczki, w których łącznie uczestniczyło 414 osób.

Pierwsza z nich – na Leskowiec została zrealizowana już w kwietniu. 10 wyjazdów autokarowych zorganizował i koordynował Sławomir Sroka.
Poprzez mnogość i różnorodność oraz dobrą organizację wielu imprez na których panowała miła i przyjacielska atmosfera w struktury koła zaczęło wstępować coraz więcej ludzi, którzy mogli w tej organizacji rozwijać swoją turystyczną pasję. Pod koniec 2009 roku koło liczyło już 50 członków,
w 2010 r. – 78 członków, w 2011 r. – 121członków, w 2012 r. – 134 członków, w 2013 r. – 121 członków, w 2014r. – 125 członków, a w 2015r. – 157 członków – z opłaconymi składkami. W obecnym czasie liczba członków nadal wzrasta.
W latach tych zorganizowano odpowiednio w 2010 r. – 59, w 2011 r. – 64, w 2012 r. – 96,
oraz w 2013 r. – 78 wycieczek krajoznawczo-turystycznych jedno i wielodniowych.
Prowadzenie strony internetowej przez Krzysztofa Florczyka, na bieżąco aktualizowanej w bieżące wiadomości i galerie zdjęć, w znacznym stopniu przyczyniło się do zwiększenia aktywności organizacji w środowisku lokalnym.
Tradycją wpisaną w działalność koła jest coroczne spotkanie opłatkowe, które odbywa się w sali stołówki „Smaczek” w zakładzie H+H Polska w Skawinie przy ul. Energetyków 1. Impreza ta stanowi okazję do omówienia wykonanych i planowanych działań koła, a także do wspólnego kolędowania przy świątecznym poczęstunku, przy tej okazji są wręczane wyróżnienia w postaci dyplomów i odznaczeń za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa.

W listopadzie 2012 r. wybrano Zarząd Koła PTTK w Skawinie w następującym składzie: Prezes Zarządu – Sławomir Sroka, Wiceprezes – Krzysztof Florczyk, Sekretarz – Włodzimierz Pobożniak, Skarbnik – Piotr Wydmański, Członek Zarządu – Bożena Pawełczak, Członek Zarządu – Antoni Zapała, Członek Zarządu – Tadeusz Walicki.Utworzono też sekcje: wysokogórską, beskidzką, rowerową oraz narciarską.

22 czerwca 2013 r. Koło PTTK w Skawinie obchodziło jubileuszową rocznicę 60-lecia działalności, została wykonana okolicznościowa odznaka  PTTK w Skawinie, oraz opracowany i wydany rys historyczny 60-lecia PTTK w Skawinie w formie biuletynu.
W ostatnim okresie zmienił się styl pracy Koła PTTK w Skawinie.

W listopadzie 2016 r. został wybrany nowy Zarząd Koła PTTK w Skawinie w składzie:
Prezes Zarządu  – Włodzimierz Pobożniak, wiceprezes – Krzysztof Kaczor, sekretarz – Andrzej Krzan, skarbnik – Piotr Wydmański, członek – Antoni Zapała.

W każdą środę od 15.00 –  17.00 w biurze koła pełniony jest dyżur przez prezesa koła Włodzimierza Pobożniaka, lub Członków Zarządu,  gdzie omawiane są wycieczki organizowane na wiele różnych sposobów, a uczestnicy jeżdżą w kolejne urokliwe miejsca autokarem, busem, koleją a nawet samochodami osobowymi.
Chodź nasza praca w Kole jest w pełni społeczna to nie brak chętnych do organizowania i uczestnictwa w wielorakich imprezach turystycznych.
Nasze Koło Miejskie PTTK w Skawinie nr 27 liczy obecnie ponad 180 Członków.

Streszczenie z dziejów turystyki w Skawinie opracował:  Sławomir Sroka.